A humanitárius vészhelyzetek megerősíthetik az emberekben a segítő szándékot, de vannak olyanok, akik hasznot próbálnak húzni a menekültek kiszolgáltatott helyzetéből.
Az Ukrajnában zajló háború elől folyamatosan menekülnek az emberek, miközben a kijutás egyre nehezebb.
A humanitárius vészhelyzetek megerősíthetik az emberekben a segítő szándékot és a tenni akarást, de sajnos vannak olyanok,
akik hasznot próbálnak húzni a menekülők kiszolgáltatott helyzetéből.Közülük talán a legnehezebb a professzionális emberkereskedők felismerése, akik pénzért, javakért, rabszolgamunkáért, a menekülők kizsákmányolásával
és kihasználásával “végzik a munkájukat”.
Hogyan ismered fel és mit tudsz tenni ha felmerül benned a gyanú, hogy egy ukrajnai menekült emberkereskedők csapdájába került?
A leggyakrabban előforduló jelek:
- Ha a menekültek elhelyezése nagyon szegényes. Szállításuk, lakhatásuk biztosítása megalázó körülmények között történik (összezsúfolva, tekintet nélkül a menekülők nemére, családi kapcsolataira, egészségi állapotára, szükségleteire).
- Ha a menekülő ember arról számol be, hogy együtt lakik a munkaadójával vagy hogy dolgoznia kell annak, aki elszállásolja, vagy a továbbszállítását megígérte.
- Ha a menekülő ember visszautasítja, hogy ismeretlenekkel (pl. veled) egyedül beszélgessen. Ha a szállásadója, szállítója nem engedi, hogy a menekült új kapcsolatot létesítsen (pl. segítőkkel, állami vagy önkormányzati, esetleg civil szervezetekkel); vagy ha azt tapasztalod, hogy előre megírt, megtanult szöveggel kommunikál csak.
- Ha a menekülő embertől elvették a személyes okmányait (útlevél, személyi, vízum, stb.).
- Ha a menekülő ember úgy dolgozik, hogy nem fizetnek neki érte, vagy csak nevetségesen keveset.
- Ha fizikai bántalmazás, fizikai vagy érzelmi erőszak, megfélemlítés, megalázás jeleit látod. Ha a menedéket kereső ember fél, félti a családtagjai biztonságát (nem a háborútól, hanem meg nem nevezett személytől, fenyegetéstől).
- Ha a menekülő embert prostitúcióra, másokkal való szexuális együttlétekre kényszerítik.
Ha felmerül benned a gyanú, hogy egy olyan menekülő emberrel találkoztál, aki emberkereskedelem áldozatává válhatott, jó ha tudod:
Az emberkereskedelem bűncselekmény.
Bármit is mondtak a bűnözők a menekülőknek, a magyar jogszabályok szerint csak ők büntethetőek, az áldozatok nem!
Van állami ellátórendszer: a készenléti rendőrségen belül létrehoztak egy Emberkereskedelem Elleni Osztályt, és az Áldozatsegítő Szolgálatok is speciális segítséget nyújthatnak (pl. védett szálláshelyet), akár anélkül is, hogy az érintett büntető feljelentést tenne.
A védett szálláshellyel és egyéb segítségnyújtási formákkal kapcsolatban az OKIT (Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat) nyújt bővebb tájékoztatást: 06 80 20 55 20
Az állami ellátórendszerről bővebben itt olvashatsz.