4. hullám: Mit írhat elő az iskola és mit nem?

Milyen járványügyi korlátozások élnek tovább az iskolákban-óvodákban és mik nem?

Hintalovon

2021.09.13.

Összeszedtük az aktualitásokat az iskolák, óvodák működéséről

Az új tanév indulása óta rengeteg kérdést kap Alapítványunk arról, hogy mit tehetnek meg az oktatási-nevelési intézmények, milyen szabályokat írhatnak elő a covid- járvány miatt. Augusztus végén megjelent egy intézményvezetőknek címzett miniszteri levél, ami a 2021. szeptembertől követendő járványellenes intézkedésekről szól.

Nyáron hivatalosan is megszűnt a járványügyi veszélyhelyzet. A járványügyi korlátozásokat feloldották: a bölcsődék, óvodák és iskolák most a veszélyhelyzet előtti szokásos rendben működhetnek. Jelenleg az EMMI VIII/4541/2021/KOAT. sz. minisztere levele írja elő az oktatási intézmények hivatalos protokollját

Összegyűjtöttük a protokoll legfontosabb pontjait:

  • Az egészségvédelmi szabályokra ezután is figyelni kell: fertőtlenítő takarítások, a rendszeres kézfertőtlenítés, gyakori szellőztetések az iskolákban, óvodákban;
  • A korábban előírt védőtávolság tartása már nem kötelező, de az iskolák dönthetnek úgy, hogy elkerülik a nagyobb csoportosulásokat (pl. étkezéseknél);
  • Tanulmányi és osztálykirándulásokat inkább belföldre érdemes megszervezni, de ezek már lehetnek többnaposak akár;Nnem írható elő kötelező maszkviselés a sulikban, de a maszkhasználatot megtiltani nem lehet (azaz: ha a gyerek ragaszkodik a maszkhoz, azt meg kell neki engedni);
  • Nincs kötelező tesztelés az iskolákban, és a bejáratnál sem mérik meg a gyerekek és belépők testhőmérsékletét;
  • Kerülni érdemes a nagy csoportosulást a gyerekeket kísérő szülőknek és az is szerencsés, ha a szülők csak a lehető legszükségesebb időt töltik az intézményben;
  • Továbbra is előírás, hogy ne menjen közösségbe olyan gyerek, aki koronavírusos tüneteket mutat;
  • Ha az intézményben derül ki, hogy koronavírusos egy gyerek, akkor haladéktalanul el kell különíteni, és a szülőjét értesíteni, ha pedig igazolt a fertőzés, az iskola köteles értesíteni a Járási Hivatalt és a minisztériumot;
  • Továbbra is szorgalmazzák, hogy akinek az életkora és az egészségügyi állapota engedi, vegye fel az oltást;
  • A gyerek az iskolába orvosi igazolással térhet vissza, az iskola az orvosi döntést nem bírálhatja felül;
  • szülői igazolás csak alapos indokkal történhet, de hogy mi minősül járványhelyzetből fakadó igazolt hiányzásnak, azt mindig az adott szülő körülményei befolyásolják, és az iskolaigazgató joga eldönteni; az igazgatóknak ilyenkor többek között azt kell mérlegelnie, hogy: fennáll-e a reális veszélye annak, hogy a gyerek megfertőződhet az iskolában, az iskolába menet, vagy megfertőzheti a vele egy háztartásban élőket, illete a gyerek otthonmaradása esetén megfelelő felügyelet alatt áll-e.

További tartalmak a témában

Ha végzős vagy és szükséged van még pár óra munkára, hogy az érettségid előtt teljesítsd az 50 órás közösségi szolgálatot, a Hintalovon Alapítványnál online is megteheted.
Tényleg betiltják a telefonokat az iskolákban? Új tanév, szeptember, vissza az iskolapadba! De milyen változások várnak ránk az idei tanévben? Olvasd el “kérdezz-felelek” írásunkat és tudj meg többet az iskolásokat érintő változásokról! 
A Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány és a Közép Európai Mediációs Intézet összefogásában valósult meg Magyarország első, kifejezetten mediátoroknak szóló gyermekjogi tréningje 2019. december 10-én.
Élő chates tanácsadás, ahol egy héten kétszer, chaten lehet az Alapítvány jogász kollégáitól ingyen és név nélkül tanácsot kérni – mert hisszük, hogy a közösségi támogatás és összefogás az, amivel közösen megoldhatjuk ezt az válságos helyzetet.

Szeretnél az elsők között értesülni az újdonságokról?

Legyél Te is rendszeres adományozónk!

Már egyszeri támogatással is nagyon sokat segíthetsz, a havi 5000 forint rendszeres támogatás pedig nagyságrendileg teszi jobbá, kiszámíthatóbbá az Alapítvány mindennapi életét!
Havi
Clear

Legfrissebb híreink

Letölthető anyagaink

Ne legyen tabu!- Hogyan beszélj a gyerekeddel a menstruációról?

Ne legyen tabu!- Hogyan beszélj a gyerekeddel a menstruációról?

Annak ellenére, hogy természetes jelenség, nem könnyű beszélgetni a menstruációról. Mit mondjunk a gyerekünknek és hogyan? Válassz az alábbi adományösszegek közül, és töltsd le kiadványunkat!

Mik azok a gyermekjogok? – interaktív tananyag

Mire van szüksége egy gyereknek? Mitől kell védeni őket? Mik azok a gyerekjogok? És egyáltalán ki számít gyereknek? Ha kíváncsi vagy a válaszokra, válassz alábbi adományösszegek közül és töltsd le legújabb interaktív tananyagunkat!

Milyen ma gyereknek lenni Magyarországon? – Iskolai segédanyag az ENSZ gyerekjelentéshez

Milyen ma gyereknek lenni Magyarországon? Ki tudhatná ezt jobban, mint maguk a gyerekek. Mi megkérdeztük a véleményüket! Töltsd le most az iskolai anyagot!

Cikkajánló

×
×

Cart