Ölelésben elaludni – felolvasószínház – Mindenki volt gyerek – 2024.10.09.
Ölelésben elaludni – felolvasószínház – Mindenki volt gyerek – 2024.10.09.
Támogasd a Hintalovon Alapítvány munkáját és vegyél részt Ölelésben elaludni felolvasóestjén!
22 készleten
Kategóriák: Művészeti Projekt
Leírás
A mai húszévesek a kiábrándultak nemzedéke. Szüleink traumatizáltak, de nem beszélnek róla. A traumák pedig némán öröklődnek, és betegítik tovább a gyermekeket, minket. Meddig felelőssége a szülőnek gyermeke boldogsága?
Két párhuzamos történet játszódik a darabban. Az egyik egy élettörténet vége, egy fiatal hajléktalan halála. A másik egy történet eleje, egy új házasság megkötése és egy gyermek születése. Nincsen közös pont, leszámítva a közeget, “a kommunikációs pöcegödröt”, amiben élniük és meghalniuk kell. Céltalan, boldogtalan, monomániás, felelőtlen emberek egy nap azt mondják egymásnak, hogy csináljunk gyereket, majd néhány évtized múltán mossák a kezüket, hogy már nem az ő bajuk, mi lett belőle. Boldogtalan emberek csak boldogtalanságot örökítenek.
Erről szól az Ölelésben elaludni, melynek középpontjában Alex története áll, aki élete utolsó adventjét üli egy játszótér melletti padon, többnyire beszívva. Megjelenik nála a Szerző, hogy megírja a fiú addigi életét. Alex pénzért, ételért és italért mesélni kezd. A találkozások értelmet adnak a hajléktalan fiú napjainak, és újramesélve árvaságának és hajléktalanságának történetét, elkezdi feldolgozni traumáit. És ezzel párhuzamosan láthatunk jeleneteket egy fiatal pár életéből, akik a gyermekvállaláson vívódnak. Ez a történetszál görbe tükör Alex életéhez.
Az alkotók a darabbal a Hintalovon Alapítvány Mindenki volt gyerek című programsorozatához kapcsolódva arra szeretnék felhívni a figyelmet, hogy egy egészséges társadalomhoz mentálisan és pszichésen is egészséges és érett gyermekekre van szükség. Ebben pedig kiemelten fontos szerepe van a szülőknek és a családi helyzeteknek.
A dráma a 2023-as Örkény István drámaírói ösztöndíj keretein belül valósult meg. A produkció megszületését a 3. MASTERCARD ALKOTÓTÁRS színházi pályázat keretében a VII. TITÁNIUM PÁLYÁZAT támogatja.
játszák: Katona László, Kardos Tibor, Hus Laura, Krauter Dávid, Rákos Olivér
rendező: Csáki Benedek
szerző: Varga-Amár Rudolf
Az előadás a Hintalovon Összművészeti Projekt Mindenki volt gyerek című kiállításának kísérő programjaként valósul meg.
időpont: október 9. szerda 19:00-20:00
helyszín: Kastner Kommunity
Részvételi díj: 5200 forint, amivel az Alapítvány munkáját támogatod
2024. november 23. és 29. között rendezi meg a Füge Produkció a család tematikájú fesztiváltrilógiájának utolsó részét a Jurányi Házban mindenGYEREK Fesztivál címmel, amelynek szervezésében a Hintalovon Alapítvány lesz a szakmai partner. Prózai darabtól kezdve báb- és táncelőadásig terjed a paletta. A műfaji sokszínűség mellett friss bemutató és vidéki színházak vendégjátékai is láthatók lesznek többek között a gyermekvédelem témájában, de beszédtémává emeljük a válás, a betegség, a kirekesztés, a veszteség, a gyermekkori traumák hatásait is nemcsak az előadásokban, hanem a kísérőprogramokban is.
A Hintalovon Összművészeti Projektről:
Mindenki volt gyerek. Mindenkinek volt egyszer egy olyan világa, amiben nem létezett lehetetlen, a valóság csak egy alternatíva volt a sok közül, mert minden csoda és varázslat működött.
A Hintalovon Összművészeti Projekt (HÖP) művészei ezeket a gyerekkori, akár már elfeledettnek hitt emlékeket hívják játékba, és reméljük, téged is.- mindezt egy kiállítás, és számos hozzá kapcsolódó program keretében. Mert ahhoz, hogy pontosan tudd, miért fontos odafigyelni a gyerekek szükségleteire és miért kell védeni a jogaikat, sokszor elég csak arra a gyerekre gondolnod, aki te voltál egykor. A közös gondolkodásból születő új alkotások egy kiállítás és a hozzá kapcsolódó programsorozat keretében az ősz folyamán mutatkoznak be a nagyközönség előtt.
A 2024-es projekt alkotói: Ember Sára, Fábián Erika, Góg Angéla, Herbert Anikó, Merényi Dávid, Metzing Eszter, Simon Márton, Tranker Kata, Varga Marietta, Vető Orsolya Lia
A kiállítás kurátora: Etentuk Inemesit