November 20. – A gyerekjogok világnapján Kiskorú Kollégáinkat kérdeztük

A gyerekjogok világnapja egy lehetőség arra, hogy jobban odafigyeljünk a gyerekekre. Mi is Kiskorú Kollégáinkhoz fordultunk, és arról kérdeztük őket hogy mely ügyek, gyerekjogok fontosak különösen a számukra.

Hintalovon

2024.11.19.

A gyerekjogok világnapja a gyerekek jogairól, jóllétéről és jövőjéről szól. Arra emlékeztet minket, hogy figyeljünk oda a gyerekekre és közösen teremtsünk egy olyan világot, ahol a jogaik valóban érvényesülhetnek.

Egy lehetőség arra, hogy megálljunk és amellett, hogy ünnepeljük őket, beszéljünk arról is, milyen nehézségekkel szembesülnek egy olyan világban, amely sokszor nem biztonságos, és nem ad mindenkinek egyenlő esélyeket.

1959. november 20-án fogadta el az ENSZ a Gyermekek Jogairól szóló Nyilatkozatot, majd 1989-ben ezen a napon írták alá a Gyermekjogi Egyezményt. Ez a két dokumentum azóta is azt garantálja/arra szolgál, hogy minden gyerek jogai érvényesülhessenek, bárhol is élnek.

Ebből az alkalomból mi is a gyerekekhez fordultunk: Kiskorú Kollégáinkat (13-17 éves önkénteseinket) kérdeztük arról, melyik a legfontosabb gyerekjog számukra, és miért. Először arra kértük őket, hogy gondolják végig, mely ügyek fontosak számukra, van e olyan terület, ahol hiányt, vagy nehézséget tapasztalnak a környezetükben. Ezután kikeresték, hogy ezek az ügyek, történetek, mely gyerekjoghoz kapcsolódnak igazán.

A beszélgetések hatására egy kicsit jobban beleláthatunk abba, hogy a gyerekek hogyan élik meg a gyerekjogok érvényesülését a mindennapokban. Bár ezek a tapasztalatok csak egy kis szeletét mutatják meg a valóságnak, mégis nagyon fontosak ahhoz, hogy jobban értsük, milyen kérdések és ügyek foglalkoztatják őket, és hol van szükség nagyobb figyelemre.



Hiszünk abban, hogy a gyerekek véleményének meghallgatása és tiszteletben tartása közös felelősségünk. Ennek a napnak az alkalmából arra hívunk mindenkit, hogy figyeljünk jobban a gyerekekre, mert ha meghallgatjuk őket, már tettünk egy lépést egy igazságosabb társadalom felé.

További tartalmak a témában

Fiatalok jelentkezését várja az Eurochild Gyerektanácsa!
Az ECPAT és a Hintalovon közös országjelentése a gyerekek szexuális kizsákmányolásáról: tények, adatok, társadalmi összefüggések
A GameON projekt tagjaként a Gyermekrészvétel csapat munkatársai megismerkedhettek a Demokratikus Ifjúságért Alapítvány (DIA) programjaival és az általuk fejlesztett eszközökkel. A GameON for Democracy a DIA 2024. futó, 2 éves projektje, ahol 15 különböző fiatalokkal foglalkozó civil szervezettel dolgozik együtt, közöttük mi, a Hintalovon Alapítvány is.
Elérhető a Gyermekjogi Civil Koalíció kiadványa, 7 gyerekekkel közösen dolgozó szervezet munkájáról, illetve gyerekrészvételi módszereikről.

Szeretnél az elsők között értesülni az újdonságokról?

Legyél Te is rendszeres adományozónk!

Már egyszeri támogatással is nagyon sokat segíthetsz, a havi 5000 forint rendszeres támogatás pedig nagyságrendileg teszi jobbá, kiszámíthatóbbá az Alapítvány mindennapi életét!
Havi
Clear

Legfrissebb híreink

Letölthető anyagaink

Párkapcsolat vagy szülőség?

Párkapcsolat vagy szülőség?

Szülőként annyi mindenre kell figyelni... Összegyűjtöttünk néhány hasznos tippet, amelyek segíthetnek a párkapcsolatot megerősíteni.

5+1 indok, amiért érdemes a gyereked bevonni a döntésekbe

5+1 indok, amiért jó a gyerekednek, ha őt is bevonod a döntésekbe – Plakát

Ha kíváncsi vagy, hogy miért érdemes a gyerekedet is bevonni az őt érintő kérdésekben, akkor válassz az alábbi  adományösszegek közül és töltsd le erről szóló plakátunkat!

kamaszkor útikalauz

Kamaszkor – Útikalauz (felvilágosításhoz) szülőknek 1. rész

A kamaszkor nehéz. Segítünk eligazodni a kamaszkor kényes nevelési kérdéseiben, legyen szó felvilágosításról, szexuális nevelésről, más fontos kérdésekről.

Cikkajánló

×
×

Cart