Gyerekek Biztonságban az Online Térben: Az Európai Bizottság Új Szabályai és Javaslatai

Állásfoglalás az Európai Unió digitális szolgáltatásokról szóló rendelete kapcsán. Az új szabályozás előírja, hogy minden online platformnak, amihez gyerekek is hozzáférhetnek, kiemelten kell figyelnie a gyerekek magánéletére, biztonságára és védelmére.

Hintalovon

2024.10.25.

Európában 39 szervezet (közöttük a Hintalovon Alapítvány) és szakértők adtak ki állásfoglalást az Európai Unió digitális szolgáltatásokról szóló rendelete (DSA) kapcsán. Ez az új szabályozás előírja, hogy minden olyan online platformnak, amelyhez gyerekek is hozzáférhetnek, kiemelten kell figyelnie a gyerekek magánéletére, biztonságára és védelmére.

Mit jelent ez a gyakorlatban?

A rendelet bevezetéséhez szükség van egyértelmű és konkrét útmutatókra, amelyek meghatározzák a platformok (pl.: az Instagram, Reddit, Youtube) kötelezettségeit a gyerekek védelmében. Ezeket az útmutatókat olyan elvekre kell alapozni, mint például az ENSZ Gyermekjogi Egyezménye vagy az egyes országok meglévő gyermekvédelmi szabályozásai.

Hogyan védi a gyerekeket a DSA?

Az útmutatók segítséget adnak az online platformoknak abban, hogy felmérjék, vajon gyerekek is használhatják-e őket, és ha igen, hogyan védhetik jobban a gyerekek jogait. Néhány fő irányelv a rendeletből:

  1. Adatvédelem: A gyerek felhasználóktól a szolgáltatókhoz kerülő adatokat minimálisra kell korlátozni, és azokat nem szabad engedély nélkül gyűjteni vagy megosztani.
  2. Biztonságos beállítások: A gyerekek profiljai alapértelmezés szerint legyenek védettek, például legyenek korlátozva az esetleges káros tartalmakkal vagy veszélyes felhasználókkal szemben.
  3. Képernyőidő és tartalom: A tervezés során el kell kerülni a függőséget okozó megoldásokat, például a végtelen görgetést vagy szerencsejáték-szerű jutalmakat.
  4. Szülői felügyelet: Lehetőséget kell biztosítani arra, hogy a szülők felügyelhessék gyerekeik online tevékenységét.
  5. Problémás funkciók korlátozása: Az olyan lehetőségeket, mint a GPS helymeghatározás vagy a kamera, alapértelmezetten ki kell kapcsolni.

Miért fontos mindez?

Ha a DSA-t megfelelően alkalmazzák, hozzájárulhat olyan technológiák kialakításához, amelyek valóban védik a gyerekeket. Az iránymutatások nemcsak a vállalatokat kötelezik a magas szintű biztonság és adatvédelem betartására, hanem lehetőséget is biztosítanak arra, hogy a gyerekek jogait és biztonságát a lehető legjobban előmozdítsák a digitális világban.

Állásfoglalás eredeti szövege elolvasható itt: On the European Commission’s guidelines on DSA Article 28(1)

További tartalmak a témában

A V4 országokban sürgető szükség van olyan átfogó, kutatási adatokon alapuló érdekképviseleti programokra, amelyek megelőzik az online gyermekek szexuális kizsákmányolását.
Veszélyes, ha a szülő túlhasználja a közösségi médiát, és újszülött kortól kezdve képeket és adatokat közöl gyerekéről. Tudj meg mindent a digitális lábnyomról, és hogy hogyan lehet digitális szülőként is felelősen eljárni!
Milyen ma gyereknek lenni Magyarországon? Ki tudhatná ezt jobban, mint maguk a gyerekek. Az ő véleményükre kíváncsi az ENSZ Gyermekjogi Bizottsága. Az online kérdőívet 2019. március végéig tölthetik ki a fiatalok, és csatlakozhatnak a kampányhoz is.
A Gyermekjogi Követek tavasztól kezdve részt vettek a Lanzarote egyezményhez tartozó 2018-as jelentéstételben. A követek a bizottság által megfogalmazott kérdések mentén összefoglalták, mit gondolnak a szexting és az iskola szerepéről. Ismerjétek meg, hogyan dolgoztak a gyerekek a jelentés elkészítésén.

Szeretnél az elsők között értesülni az újdonságokról?

Legyél Te is rendszeres adományozónk!

Már egyszeri támogatással is nagyon sokat segíthetsz, a havi 5000 forint rendszeres támogatás pedig nagyságrendileg teszi jobbá, kiszámíthatóbbá az Alapítvány mindennapi életét!
Havi
Clear

Legfrissebb híreink

Letölthető anyagaink

Vigyázz magadra!

Vigyázz magadra! – Miért és hogyan vonjuk be a gyerekeket az erőszak elleni védelembe?

Szeretnénk, hogy a gyerekek szólnának, ha bántják őket vagy másokat, lépjenek fel az erőszak ellen. De hogyan érjük ezt el? Ha kíváncsi vagy válaszainkra, válassz az alábbi adományösszegek közül, és töltsd le kiadványunkat!

Vedd észre mások értékeit!- Plakát

Vedd észre mások értékeit – Plakát

Mi a közös a sarkantyús teknősben, a dongóban és az afrikai elefántban? Hogy nind rendelkeznek értékes tulajdonságokkal. Ha kíváncsi vagy állati jó, beszélgetésindító plakátjainkra, válassz az alábbi adományösszegek közül és töltsd le kiadványunkat!

A sportszülőség 6 fontos témája, amit érdemes átgondolni – 6 napos e-mail-kurzus

Tarts velünk 6 napos e-mail-kurzusunkon, amelynek célja, hogy sorra vegyük a sportolással, a sportoló gyerekekkel kapcsolatban felmerülő legfontosabb témákat, valamint igyekszünk a legégetőbb kérdésekre és problémákra választ találni. Válassz az alábbi adományösszegek közül és kezdd el még ma e-mail-kurzusnkat!

Cikkajánló

×
×

Cart