Gyerekek Biztonságban az Online Térben: Az Európai Bizottság Új Szabályai és Javaslatai

Állásfoglalás az Európai Unió digitális szolgáltatásokról szóló rendelete kapcsán. Az új szabályozás előírja, hogy minden online platformnak, amihez gyerekek is hozzáférhetnek, kiemelten kell figyelnie a gyerekek magánéletére, biztonságára és védelmére.

Hintalovon

2024.10.25.

Európában 39 szervezet (közöttük a Hintalovon Alapítvány) és szakértők adtak ki állásfoglalást az Európai Unió digitális szolgáltatásokról szóló rendelete (DSA) kapcsán. Ez az új szabályozás előírja, hogy minden olyan online platformnak, amelyhez gyerekek is hozzáférhetnek, kiemelten kell figyelnie a gyerekek magánéletére, biztonságára és védelmére.

Mit jelent ez a gyakorlatban?

A rendelet bevezetéséhez szükség van egyértelmű és konkrét útmutatókra, amelyek meghatározzák a platformok (pl.: az Instagram, Reddit, Youtube) kötelezettségeit a gyerekek védelmében. Ezeket az útmutatókat olyan elvekre kell alapozni, mint például az ENSZ Gyermekjogi Egyezménye vagy az egyes országok meglévő gyermekvédelmi szabályozásai.

Hogyan védi a gyerekeket a DSA?

Az útmutatók segítséget adnak az online platformoknak abban, hogy felmérjék, vajon gyerekek is használhatják-e őket, és ha igen, hogyan védhetik jobban a gyerekek jogait. Néhány fő irányelv a rendeletből:

  1. Adatvédelem: A gyerek felhasználóktól a szolgáltatókhoz kerülő adatokat minimálisra kell korlátozni, és azokat nem szabad engedély nélkül gyűjteni vagy megosztani.
  2. Biztonságos beállítások: A gyerekek profiljai alapértelmezés szerint legyenek védettek, például legyenek korlátozva az esetleges káros tartalmakkal vagy veszélyes felhasználókkal szemben.
  3. Képernyőidő és tartalom: A tervezés során el kell kerülni a függőséget okozó megoldásokat, például a végtelen görgetést vagy szerencsejáték-szerű jutalmakat.
  4. Szülői felügyelet: Lehetőséget kell biztosítani arra, hogy a szülők felügyelhessék gyerekeik online tevékenységét.
  5. Problémás funkciók korlátozása: Az olyan lehetőségeket, mint a GPS helymeghatározás vagy a kamera, alapértelmezetten ki kell kapcsolni.

Miért fontos mindez?

Ha a DSA-t megfelelően alkalmazzák, hozzájárulhat olyan technológiák kialakításához, amelyek valóban védik a gyerekeket. Az iránymutatások nemcsak a vállalatokat kötelezik a magas szintű biztonság és adatvédelem betartására, hanem lehetőséget is biztosítanak arra, hogy a gyerekek jogait és biztonságát a lehető legjobban előmozdítsák a digitális világban.

Állásfoglalás eredeti szövege elolvasható itt: On the European Commission’s guidelines on DSA Article 28(1)

Támogass minket adód 1%-ával, és tegyünk együtt azért, hogy minden gyerek biztonságban és jól legyen.

Már kilencedik éve képviseljük a gyermekjogokat, közvetítünk, kutatunk, megmutatunk, elmagyarázunk, segítséget nyújtunk, meghallgatunk, kiállunk, leírunk, közzéteszünk, támogatunk és megerősítünk.

Segíts minket adód 1%-ával, hogy továbbra is kiállhassunk a gyerekekért és jogaikért!

Adószámunk: 18752836-2-41

Sikeres másolás!

Neked csak két perc, nekünk hatalmas segítség.

További tartalmak a témában

A digitális eszközök az élet rengeteg területén segíthetnek a családoknak, ezért érdemes a családok legidősebb tagjait is támogatni a kütyük használatának az elsajátításában – így kezdhettek hozzá!
A Gyermekjogi Követek találkozói a karantén alatt az online térbe helyeződtek. Mentoruk, Kun Zsuzsi mesél az új kihívásokról és az ezekre adott válaszokról.
A gyermekjogi szakértő szerint a legjobb, amit tehetünk, ha segítséget kérünk, amikor ilyen esetekkel találkozunk: a lesütött szem, a néma száj, a közöny mindig a bántalmazót támogatják.
Újságíró képzést készít a Hintalovon Alapítvány a gyerekekkel szembeni online szexuális visszaélésekről angol és magyar nyelven.

Szeretnél az elsők között értesülni az újdonságokról?

Legyél Te is rendszeres adományozónk!

Már egyszeri támogatással is nagyon sokat segíthetsz, a havi 5000 forint rendszeres támogatás pedig nagyságrendileg teszi jobbá, kiszámíthatóbbá az Alapítvány mindennapi életét!
Havi
Clear

Legfrissebb híreink

Letölthető anyagaink

10 alapelv, ha felnőttekkel dolgozik a gyereked

Hogyan dolgozzon együtt egy gyerek felnőttekkel? Milyen jogai vannak, milyen feltételeket kell, hogy biztosítanak neki? Olvass utána!

Így szurkoljatok nekünk! – plakát

Válassz az alábbi adományösszegek közül és töltsd le az Így szurkoljatok nekünk! plakátot!

Nevelés vagy büntetés? – plakát

Mi a nevelés célja? Mi a különbség az egészséges fegyelmezés és a büntetés között? Tudd meg szülőknek készült plakátunkról!

Cikkajánló

×
×

Cart